Telefon
WhatsApp
  • Kazımkarabekir Mahallesi Battalgazi Caddesi No:100/A KOCAELİ/DARICA
 Yumuşatıcı Sistemleri

Yumuşatıcı Sistemleri

Su Yumuşatıcı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Abway Su yumuşatıcısı, ev sahibinin karşılaştığı en yaygın su kalitesi sorunlarından biri olan su sertliği oluşturan mineralleri temizler. Sert su, cihazları yok eder, banyolara ve mutfaklara film halinde sabun pisliği bırakır ve saç ve cildi kurutur. fazlası yemek pişirme, temizlik ve banyo için sert suya güvenerek, su yumuşatıcıları hayati bir amaca hizmet eder. Bir su yumuşatıcısı sizi erken yıkılmış su ısıtıcılarını, pullu musluk kafalarını ve sabunlu kalıntıları temizlemek için saatler ve saatler değiştirmekten kurtarır. Bir su yumuşatıcısına yatırım yapmak size zaman, enerji ve para tasarrufu sağlar ve evinizi ve mülkünüzü korur. 

Su yumuşatıcı nedir? 

Bir su yumuşatma a, bütün ev filtreleme sistemiiyon değişimi adı verilen bir işlemle sertliğinize neden olan kalsiyum ve magnezyum minerallerini sudan temizler. Bir su yumuşatıcısı en yaygın ve yıkıcı su sorunlarından birine sahiptir: sert su. Sert su modern eve zarar veriyor. Borularınızda kireç birikir, tıkanır ve su basıncını düşürür. Terazi, bulaşık makinesi, kahve makinesi ve buz makinesi gibi cihazların ömrünü önemli ölçüde kısaltır. Sert su sıcak su cihazlarını yok eder. Suyun sıcaklığı ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla kalsiyum ve magnezyum katılaşır ve sıcak su ısıtıcınızın içindeki katı tortularda sertleşir. Eğer sert su bölgesinde yaşıyorsanız, su ısıtıcısı patlamış mısır patlıyormuş gibi gelebilir. Bunun nedeni, ölçeğin kendini ısıtma elemanına tutturmasıdır. Isıtıcının sıcaklığı yükseldikçe ve tank genişledikçe, ısıtma elemanlarının üzerine konulan kalsifiye kaya kalıntıları çatlamaya ve gerilmeye başlar. Sert su kaynaklı ölçek patlamış mısır haşhaş sesinin suçludur.

Su yumuşatıcısı olmadan çamaşırlar pis görünmesini önlemek için ekstra deterjan gerektirir. Bulaşıklar bulaşık makinenizden çıkacak ve lekeli olacaktır. Duş perdelerinizde pis pislik birikir ve sabun ve şampuanınız köpürmez. Sert suda yıkanmak cildinizi kaşıntılı ve kuru, saçlarınızı cansız ve yapışkan bırakır. Sert suyun zararlı yan etkilerini temizlemek için gereken zaman, enerji ve para miktarı baş döndürücüdür. Bütün bir ev su yumuşatıcısı, su sertliğinin belasına çözümdür.  

Su yumuşatıcıları nasıl çalışır? 

Su yumuşatıcıları, iyon değişimi adı verilen ve sudaki kalsiyum ve magnezyumu ortadan kaldıran bir işlemle çalışır. Sert su mineral tankına girdiğinde, küresel reçine boncuklarından oluşan bir yataktan akar. Genellikle polistirenden yapılan bu plastik boncuklar bir sodyum iyonu ile yüklenir. Reçine boncuklar anyonlardır, yani negatif bir yükleri vardır. Kalsiyum ve magnezyum mineralleri pozitif bir yüke sahiptir, bu da onları katyon yapar. Zıt yükler çektiğinden, minerallerin negatif yükü reçine boncuklarının pozitif yüküne çekilir. Sert su reçineden geçerken, boncuklar mineral iyonlarını tutar ve bunları sudan çıkarır. Boncuk mineral iyonunu ele geçirdiğinde sodyum iyonu salınır. Reçine sütunu, mineral tankından geçerken tüm sertliği sudan ayırır ve yumuşatılmış su evinize akar.

Su yumuşatıcısının bileşenleri nelerdir?

Bir su yumuşatıcı üç bileşenden oluşur: bir kontrol vanası, bir mineral tankı ve bir tuzlu su tankı. Bu üçü, mineralleri sert sudan çıkarmak, su akışını izlemek ve sistemi bir rejenerasyon işlemiyle periyodik olarak temizlemek için birlikte çalışır. 

1. mineral tankı 

Mineral tank, sert suyun yumuşatıldığı bölmedir. Su besleme hattı sert suyu tanka besler. Su, reçine sertleştirici yatağından sızarak su sertleştirici kalsiyum ve magnezyum iyonlarını biriktirir. Su tanktan yumuşak çıkar ve borularınızdan ve ev aletlerinize akar.  

2. Kontrol vanası 

Kontrol vanası, mineral tankından ve evinize geçen su miktarını ölçer. Valf, mineral tankına giren su hacmini takip eden bir metreye sahiptir. Mineral tanktan sert su akarken, reçine tanecikleri sodyum iyonlarını sertlik iyonlarıyla değiştirirler. Zamanla bu, reçinenin suyu etkili bir şekilde yumuşatmaya devam etme kapasitesini azaltır. Kürecikler, kalsiyum ve magnezyum iyonlarını çıkarmaya devam etmek için mineral içeriği ile çok fazla yüklenmeden önce, kontrol valfi otomatik olarak bir rejenerasyon döngüsü başlatır. Bu maksimum kapasite, kontrol vanasının yerleşik bilgisayarında önceden programlanmıştır ve evinizin büyüklüğü, yolcu sayısı ve suyun sertliği gibi bir dizi faktöre dayanmaktadır. Kontrol vanaları talep tarafından başlatılan kontrolörlerdir, 

3. Tuzlu su tankı

Salamura tankı rejenerasyon sistemi yumuşatma suyu yardımcı olur. Mineral tankın yanında oturan daha kısa bir tanktır. Tuzlu su tankı, reçine boncuklarının pozitif yükünü geri kazanmak için yüksek oranda konsantre bir tuz (veya bazen potasyum) çözeltisi tutar. Tuz, tuzlu su tankına pelet veya blok şeklinde manuel olarak eklenir. Bunlar, tankın altındaki suda çözülür. Kontrol vanası, reçinenin yumuşama kapasitesini kaydettiğinde ağır tuzlu su çözeltisi tanktan çekilir ve mineral tankındaki reçine içinden yıkanır. Tuzlu su tankında tuz kalmazsa, üniteden geçen su artık yumuşatılmayacaktır.

Su yumuşatıcı rejenerasyonu nasıl çalışır? 

Rejenerasyon döngüleri reçine taneciklerini yüksek konsantrasyonlu tuzlu su çözeltisi ile sular, sertlik minerallerini yıkar ve sistemden boşaltır. Reçine boncuklar yeniden sertleştirilir ve sertlik minerallerini tekrar ortadan kaldırmak için astarlanır. Reçine boncuklar son derece dayanıklıdır ve sularınızı yirmi yıl veya daha uzun süre etkili bir şekilde yumuşatabilir. Su yumuşatıcılar iki yöntemden biriyle yenilenir: ko-akım veya ters akım rejenerasyonu (aşağı akışlı brinleme ve yukarı akışlı brining olarak da adlandırılır). 

Eş-akım rejenerasyon döngüsü

Bir de eş yönlü akım tazeleme çevriminintuzlu su çözeltisi, mineral tankına servis akışı ile aynı yönde girer. Tuzlu su çözeltisi, reçine boncuk yatağının derinliğinden aşağı akar ve bir iyon değiştirme işlemi tekrarlanır, ancak bu sefer tersine döner. Tuzlu su taneciklerin üzerinden akarken, tuzlar tanecikleri sodyum iyonu karşılığında magnezyum ve kalsiyum iyonlarını serbest bırakmaya zorlar. Tuzlu su reçineden geçerken, gittikçe daha yoğunlaşan sertlik minerallerinin yükselmesi sistemin bütününden oluşur ve akar. Tuzlu su çözeltisi yataktan daha fazla sertlik minerali ittiğinden, minerallerin ve rejenerasyon iyonlarının sürekli değişimi ve yeniden değişimi gerçekleşir. Su tanktan çıktığında, çözeltinin gücü önemli ölçüde azalır. Bir ko-akım rejenerasyon döngüsünde, en yüksek yüklü boncuklar tankın üstündeki olanlarda olacaktır. 

Karşı akım rejenerasyon döngüsü

Bir karşı akım rejenerasyon döngüsünde , su, genellikle genellikle çıktığı mineral tankının altından tanka girer. Ters akım döngüsü, salamura reçine yatağını yukarı doğru hareket ettirir, alttan başlayarak reçine boncukları genellikle en az tüketilir. Bu, rejenerasyon döngüsü sırasında yeniden değişimi başlatan daha az sertlik minerali olduğu anlamına gelir. Tuzlu su reçine yatağının tepesine ulaştığında daha az tüketilir, burada yumuşatıcı ilk önce sert su ile temas eder. Bir karşı akım döngü su yumuşatmako-akım çevriminden% 75 daha az tuz ve% 65 daha az su kullanır. Aynı zamanda şarj sodyum iyonlarını daha eşit bir şekilde dağıtır. Ters akım döngüsünde, en yüksek yüklü boncuklar, su eve çıkmadan hemen önce tankın altında olacaktır. Bunlar yüksek verimli su yumuşatıcıları olarak da bilinir.

Su yumuşatıcıları neyi temizler? 

Su yumuşatıcıları esas olarak sert sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarını giderir. Kalsiyum ( Ca2 ve magnezyum ( Mg2 su sertliğine neden olan iki mineraldir. İyon değiştirme işlemi ayrıca pozitif yüklü iyonu (katyon olarak da bilinir) çekecek ve ortadan kaldıracaktır. Bu, demir ve manganez gibi diğer mineralleri içerebilir. 

Su yumuşatıcısı demiri temizliyor mu? 

Su yumuşatıcıları düşük miktarlarda ve ütünün çoğu çözünür durumda olduğunda demir demiri (çözünmüş demir) uzaklaştırır. Ütü, suyun rengini koyulaştırır ve tuvalette, küvetinizde ve lavabolarınızda görünür lekeler bırakır. Ferrik demiri (çözünmeyen demir) yumuşatıcı ile çıkarmak daha zordur. Demir demir reçine yatağında birikecek ve rejenerasyon döngüsünün geri yıkanmasına direnecektir. Bu yumuşatılmış suyunuzda demir sümükleri oluşturabilir ve reçine boncuklarının gücünü azaltabilir. Çözünmüş demir oksijene maruz kaldığında oksitlenir ve ferrik demir haline gelir. Bu nedenle, bir su yumuşatıcısı demiri erimiş halde çıkarabilmesine rağmen, suyunuzda yüksek demir seviyeleriniz varsa, bir kısmı kaçınılmaz olarak çözünmez bir duruma dönüşecektir.Yumuşatıcı yatağınızı temizlemek ve reçine boncuklarınızın ömrünü uzatmak için pas alın. Demir en iyi bir demir filtre veya ters ozmoz gibi daha kapsamlı bir filtrasyon sistemi ile sudan uzaklaştırılır .

Yumuşak su içmek güvenli midir?

Yumuşak su içmek güvenlidir. İyon değiştirme işlemi sırasında, reçine tanecikleri sertlik minerallerini tutarken suya sodyum salmaktadır. Ancak yumuşatılmış sudaki sodyum miktarı sağlıksız değildir ve aslında yaygın olarak hayal edilenden çok daha azdır. Orta derecede sert suyunuz varsa, örneğin galon başına beş tane (yaklaşık 86 ppm), bu su litre başına sadece 37 miligram sodyum ekler. Bu, önerilen günlük sodyum alımının% 2'sinden daha azdır. Bir dilim beyaz ekmek yaklaşık 170 miligram sodyum içerir ve bir dilim pizza yaklaşık 640 miligram içerir. Dolayısıyla, nispeten, su yumuşatıcıları tarafından eklenen sodyum miktarı ihmal edilebilir düzeydedir. 

Bir su yumuşatıcı tarafından eklenen sodyum miktarı doğrusal olarak azaltılan sertlik minerallerinin sayısıyla ilişkilidir. Sudaki her miligram sertlik için yumuşatıcı iki miligram sodyum salar. Bu sadece aşırı sert suya sahip bir bölgede yaşıyorsanız sorunlu hale gelir. Suyunuz 400 ppm'in üzerinde bir sertlik seviyesine sahipse, içtiğiniz ve pişirdiğiniz suyu arıtmak için ters ozmoz sistemi kurmak isteyeceksiniz. Ters ozmoz sistemi, suyu neredeyse tüm çözünmüş katı ve tuzları sudan çıkarabilen yarı geçirgen bir zardan iter. Doktorunuz kan basıncı veya böbrek problemleri nedeniyle sodyum alımınızı azaltmanızı önerdiyse, yumuşatıcıdan sonra ters osmoz sistemi kurmanız da önerilir.