Telefon
WhatsApp
  • Kazımkarabekir Mahallesi Battalgazi Caddesi No:100/A KOCAELİ/DARICA
 Gri Su Kullanım Sistemleri

Gri Su Kullanım Sistemleri

Abway Evlerimizin içinden üretilen “atık suyun” çoğu, yalnızca eser miktarda sabun ve kir içeren nispeten temiz sudur. Birçok ülkede bu su, bahçelerimizdeki bitki ve ağaçların sulanması için faydalı bir şekilde yeniden kullanılabilir. Bu, suyu korur ve arıtma tesislerine ve daha sonra okyanusa gönderilen atık su miktarını azaltır.

Graywater nedir?

Graywater, herhangi bir tuvalet deşarjı ile kirlenmemiş arıtılmamış atık sulardır. Graywater, küvetlerden, duşlardan, banyo lavabolarından, çamaşır yıkama makinelerinden ve çamaşır lavabolarından gelen atık suyu içerir. Çoğu ülkede gri suların resmi tanımı, atık suları mutfak lavabolarından, bulaşık makinelerinden, fotoğraf laboratuarı lavabolarından veya kirli çocuk bezlerinden gelen çamaşır suyundan hariç tutmaktadır.

Graywater Sistemi nedir?

Gri su sistemleri, malç havzaları, bertaraf hendekleri veya yer altı damla sulama alanları kullanılarak yer altı manzara sulama için gri su kullanan saha atıksu sistemleridir. Temel olarak iki tür gri su sistemi vardır: yerçekimi ile beslenen manuel sistemler ve paket sistemleri. Manuel sistemler elektrik veya pompa gerektirmez, çünkü gri suyu ihtiyaç duyulan alana alarak yerçekimi üzerinde çalışırlar. Sistemi dışarıya monte etmek için daha geniş bir alan gerektirebilirler. Paketlenmiş sistemler elektrik gerektirir, ancak bağımsızdır ve iç mekana kurulabilir. Her seçenekte kodlar ve yerel düzenlemeler dikkate alınmalıdır.
 
Gri suların yeniden kullanımı içme suyu arzımızı arttırır, su ve atık su hizmet faturalarını azaltır ve atık su arıtma tesislerindeki yükü azaltır. İle uyumlusu bazlı peyzaj , yağmur suyu toplama ve koruma, gri suyu kaynak olarak kullanmak, ithal suya bağımlılığı azaltmaya yardımcı olur ve kentsel havzayı ve okyanusu korur.
 
Genel önlemler lavabo, banyo ve çamaşırlarınızda sonuçta bitkiler için zararlı olabilecek herhangi bir deterjan veya çamaşır suyu kullanmamaktır. Güvenliği daha da sağlamak için, sebzelerin yenilebilir kısımlarında gri su kullanılamaz ve insan temasını veya havuz oluşturmayı azaltmak için yüzey altı sulama için kullanılmalıdır. Genellikle gri suyu depolayamazsınız, sadece bahçenizi sulamak için gereken miktarı yönlendirin.